Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2011

Στους 3 βαθμούς πλησίασε την πρωτοπόρο Μίλαν η Νάπολι μετά τη νίκη της με 1-0 σε βάρος της Κατάνια

Η Κατάνια μπήκε πολύ δυνατά και στο 6ο λεπτό διαμαρτύρεται για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λεντέσμα από τον Σόσα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σκελότο έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.
Ενα λεπτό αργότερα, ο Σόσα κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα της φανέλας του από τον Ποτέντσα, αλλά ο Καβάνι που ανέλαβε την εκτέλεση δεν κατάφερε να νικήσει τον Αντούχαρ, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.
Η λύτρωση για τους παρτενοπέι ήρθε στο 25ο λεπτό, όταν ο Ζουνίγκα ευνοήθηκε από τις κόντρες σε σουτ του Καβάνι και κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Στην επανάληψη η Κατάνια παρουσιάστηκε βελτιωμένη και κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ, με τη Νάπολι να πανηγυρίζει άλλη μία νίκη που την κρατά δυνατά στη διεκδίκηση του τίτλου.