Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2011

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι, γεμάτο γκολ και ανατροπές, ο Εθνικός Αστέρας, πραγματοποιώντας δύο φορές την επιστροφή στο σκορ, επικράτησε 4-3 του Διαγόρα

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου στην Καισαριανή. Μόλις στο 3`, ο Διαγόρας άνοιξε το σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζλάτκοβιτς. Ωστόσο οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ, γιατί στο 7` ο Χανιώτης, επίσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ισοφάρισε σε 1-1 για τον Εθνικό Αστέρα.
Μετά από 12 λεπτά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή και πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-1, με κοντινό πλασέ του Σκάρου. Στο 31` ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να αντεπιτεθούν και με γκολ του Ταραχούλσκι, ισοφάρισαν σε 2-2!
Δύο λεπτά αργότερα, στο 33`, οι ροδίτες πέτυχαν κι αυτοί την ανατροπή, ανακτώντας το προβάδισμα με 3-2, μετά από γκολ του Σπάρταλη. Στο 39`, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζλάτκοβιτς.
Ο ξέφρενος ρυθμός του πρώτου μέρους, συνεχίστηκε από τις δύο ομάδες και στο ξεκίνημα του δεύτερου. Στο 51`, ο Χανιώτης με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 3-3 για τον Εθνικό Αστέρα.
Η ομάδα του Νίκου Παντέλη πέτυχε για δεύτερη φορά στο ματς την ανατροπή και με γκολ του Μπενίσκου στο 83`, πήρε προβάδισμα με 4-3! Η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη δεν μπόρεσε να αλλάξει τα δεδομένα στα λεπτά που απέμεναν, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα έμεινε και με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής του Πουλόπουλου.
Εθνικός Αστέρας (Νίκος Παντέλης): Κοτταράς, Καρατζάς, Σκάρος, Χωριανόπουλος, Τσιώλης, Διαμάντης, Σανόκο, Φραντζεσκί (71' Μπενίσκος), Λουάμο (89' Παπαζούδης), Χανιώτης (90+2' Παριανός), Άντονι.

Διαγόρας (Πέτρος Ρουτζιέρης): Ταμπάσης, Σαλαμαστράκης, Ρέγες, Σπάρταλης, Ζλάτκοβιτς, Γεωργίου (82' Πλάτανος), Προβατίδης, Αγκιρίμπα, Ταραχούλσκι, Χριστοφιλέας, Πουλόπουλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 21ης αγωνιστικής:
Σάββατο (05/02)
ΠΑΣ Γιάννινα - Αγροτικός Αστέρας 1-0 (24' Σιαλμάς)
Κυριακή (06/02)
Παναιτωλικός- Πιερικός 2-1 (2' Βούκοβιτς, 32' Κούσας- 25' Kοντέων)
Θρασύβουλος- Λεβαδειακός 0-1 (16' Ντιμπαλά)
Δόξα Δράμας- Τρίκαλα 0-1 (79' Ουέλινγκντον)
Βέροια- Ηλιούπολη 1-0 (38' Σαϊτιώτης)
Αναγέννηση Καρδίτσας- Εθνικός 0-1  (71' Ψιάνος)
Καλλιθέα- Πανθρακικός 1-1 (20' Καλτσάς- 67' Σιμώσης)
ΠΑΣ Γιάννινα- Αγροτικός Αστέρας 1-0 (24' Σιαλμάς)
Δευτέρα (7/2)
ΟΦΗ - Ιωνικός 3-1 (32` Αγρίτης, 43`, 68` Καμπάνταης - 13` Βλάχος)
Εθνικός Αστέρας - Διαγόρας 3-3 (7` πέν. Χανιώτης, 19` Σκάρος, 51` Χανιώτης, 83` Μπενίσκος - 3` πέν. Ζλάτκοβιτς, 31` Ταραχούλσκι, 33` Σπάρταλης)