Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου 2011

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που ικανοποίησε ακόμα και τους πιο απαιτητικούς, η Ιντερ επιβλήθηκε με 5-3 της Ρόμα

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ιντερ, καθώς στο 3ο μόλις λεπτό ο Σνάιντερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Η απάντηση της Ρόμα ήταν άμεση, με τον Σιμπλίσιο να ισοφαρίζει σε 1-1 δέκα λεπτά αργότερα. Στην επόμενη φάση, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν, να είχαν περάσει μπροστά στο σκορ στην επόμενη φάση, αλλά ο Σέζαρ με διπλή απόκρουση διατήρησε το 1-1.
Οι νερατζούρι πίεσαν για το δεύτερο γκολ στην συνέχεια και ύστερα από σωρεία χαμένων ευκαιριών ο Ετό πλάσαρε τον Ζούλιο Σέρχιο και έγραψε το 2-1, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν έπεσε στο δεύτερο μέρος, αλλά αντιθέτως οι δύο ομάδες ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, με τελικό απολογισμό της επανάληψης πέντε γκολ, ένα ακυρωθέν και μία αποβολή.
Στο 55` ο Πατσίνι έστειλε την μπάλα στην αντίπαλη εστία, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης της Ιντερ ηταν σε θέση οφσάιντ. Ο ίδιος παίκτης στο 62ο λεπτό κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Μπουρντίσο, με την Ρόμα να μένει με δέκα παίκτες. Ο Ετό δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και έκανε 3-1.
Στο 71` ήταν η σειρά του Μότα να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 4-1.
Παρόλο που οι ρωμαίοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, δεν το έβαλαν κάτω. Στο 75` ο Βούτσινιτς και στο 80` ο Λόρια σκόραραν για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 3-4, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι και παγώνοντας το Τζουζέπε Μεάτσα.
Την λύση για την Ιντερ έδωσε ο Καμπιάσο που ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90` πέτυχε το πέμπτο γκολ για την ομάδα του και κλείδωσε την νίκη της, στέλνοντάς την στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο (05/02)
Ουντινέζε - Σαμπντόρια: 2-0 (18` Σάντσεθ, 40` Ντι Νατάλε)
Κάλιαρι - Γιουβέντους: 1-3 (51` Ακουαφρέσκα - 21`, 75` Μάτρι, 84` Τόνι)

Κυριακή (06/02)
Μπολόνια - Κατάνια: 1-0 (41` Πορτανόβα)
Μπρέσια - Μπάρι: 2-0 (17`πέν. Ντιαμάντι, 90`+3` Καράτσιολο)
Τζένοα - Μίλαν: 1-1 (45` Φλόρο Φλόρες - 29` Πάτο)
Λάτσιο - Κίεβο: 1-1 (45` Ερνάνες - 64` Σέζαρ)
Λέτσε - Παλέρμο: 2-4 (17` Τζιακομάτσι, 50` Τζέντα - 45`+2` Μίκολι, 57` Παστόρε, 60` Ερνάντεζ, 62` Ιλισιτς)
Νάπολι - Τσεζένα: 2-0 (13` Καβάνι, 90`+1` Σόσα)
Πάρμα - Φιορεντίνα: 1-1 (15` Αμάουρι - 49` Ντ`Αγκοστίνο)
Ιντερ - Ρόμα: 5-3 (3` Σνάιντερ, 35`, 63`πέν. Ετό, 71` Μότα, 75` Βούτσινιτς, 90` Καμπιάσο - 13` Σιμπλίσιο, 75` Βούτσινιτς, 81` Λόρια)