Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα σκαρφάλωσε η Ουντινέζε

Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα σκαρφάλωσε η Ουντινέζε, μετά την νίκη της με 2-0 επί της Σαμπντόρια στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Serie A. Πρόσωπο του αγώνα ο Αντόνιο Ντι Νατάλε που πέτυχε το δεύτερο γκολ για την Ουντινέζε και έφτασε τα 100 στο ιταλικό πρωτάθλημα.
Από τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένοι για να πάρουν το τρίποντο και επισκέφθηκαν πολλές φορές τα καρέ του Κούρτσι. Στο 18ο λεπτό ο Ντι Νατάλε εκτέλεσε φάουλ και ο Σάντσεθ έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0.
Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ντι Νατάλε με ωραία ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 2-0 και πανηγυρίζοντας το 100ό γκολ του στην Serie A.
H Σαμπντόρια δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλό της ούτε και στην επανάληψη, σε αντίθεση με την Ουντινέζε που κυνήγησε και τρίτο γκολ, αλλά το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.