Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2011

Στους 8 του Κυπέλλου η Αλκή

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου πήρε η Αλκή, που επικράτησε με 4-3 της ΕΝΠ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Αντώνης Παπαδόπουλος, με το οποίο ολοκληρώθηκε η φάση των 16.

Εχοντας υπέρ της το 1-0 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, η Αλκή μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να κλειδώσει την νίκη και την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Στο 6ο λεπτό ο Σεμέδο με πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Εντμάρ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 21` ο Φασότ μείωσε σε 1-2 και έβαλε και πάλι την ΕΝΠ στο παιχνίδι, αλλά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Σεμέδο με δεύτερο προσωπικό τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1.

Εξίσου δυνατό και χορταστικό σε θέαμα ήταν και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 58` ο Μπασόφ με ένα όμορφο ανάποδο ψαλίδι έκανε το 4-1, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Ιτζάκ Σουμ.

Η Ενωση πάλεψε όμως στην συνέχεια, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-4 χάρη στα τέρματα των Κριβοκάπιτς και Εσκομπάρ στο 65ο και στο 78ο λεπτό αντίστοιχα.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των επαναληπτικών ματς της φάσης των 16 (με έντονα οι ομάδες που προκρίνονται, σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων):
Τετάρτη (19/01)
ΑΕΚ - Δόξα Κατωκοπιάς: 4-1 (44` Λίνσεν, 48` Δημητρίου, 53` Πρίσο, 72` Κίνγκσλεϊ - 9` Γκαλεάνο) (1-0)
Απόλλων Λεμεσού - ΑΠΟΕΛ: 2-0 (41`πέν. Μιρτάκοβιτς, 90` Ερίσε) (1-1)
Εθνικός Αχνας - Ερμής Αραδίππου: 1-1 (71` Κάσιο - 41` Παπαθανασίου) (1-0)

Τετάρτη (26/01)
Ατρόμητος Γ. - Ομόνοια: 2-2 (34` Χατζηβασίλης, 72` Περικλέους - 22` Κασέκε, 27` Εφραίμ) (0-6)
Αρης Λεμεσού - ΑΕΛ: 0-0 (1-0)
Ολυμπιακός Λευκωσίας - ΑΕ Πάφος: 3-1 (18`, 55` Τσιντί, 66`πέν. Ζοάο Πάολο - 42` Σολάρι) (0-0)

Τετάρτη (02/02)
ΑΠΕΠ - Ανόρθωση: 0-1 (28` Καφού) (0-2)

Τετάρτη (16/02)
Αλκή - EΝΠ: 4-3 (6`, 45` Σεμέδο, 14` Εντμάρ, 58` Μπασόφ - 21` Φασότ, 65` Κριβοκάπιτς, 78` Εσκομπάρ) (1-0)