Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου 2011

Τριάρα για την Ανόρθωση

Με 3-1 επιβλήθηκε της ΕΝΠ η Ανόρθωση στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, με την κυρία να φτάνει τους 29 βαθμούς, 11 λιγότερους από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ.

Πλούσιο θέαμα και τρία γκολ είναι ο απολογισμός του πρώτου ημιχρόνου στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Ο Λαμπάν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 8ο λεπτό με κεφαλιά ενώ τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα από το σημείο του πέναλτι.
Η ΕΝΠ μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 25` όταν ο Ντα Σίλβα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 1-2 και αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του για ένα θετικό αποτέλεσμα.
Το τρίποντο για την Ανόρθωση κλείδωσε ο Λαβόρδε στο 56ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύθηκε την σέντρα του Ράμος και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Νωρίτερα, Εθνικός και ΑΠΟΠ/Κινύρας κόλλησαν στο 0-0 στην Αχνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ης αγωνιστικής:

Σάββατο (05/02)
Απόλλων Λεμεσού - Ολυμπιακός Λευκωσίας: 2-1 (34` Μρντάκοβιτς, 72` Μπαγκούρα - 44` Κενεμόκνε)
ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ: 1-2 (20` Πιντάδο - 26` Μποαβεντούρα, 68` Αλμέιδα)
Ομόνοια - ΑΕΛ: 2-0 (76`πέν. Κωνσταντίνου, 90` Κασέκε)

Κυριακή (06/02)
ΑΕ Πάφος - Ερμής Αραδίππου: 3-1 (1`, 51`πέν. Σολάρι, 8` Πούριε - 23`πέν. Ρονκάτο)
Δόξα Κατωκοπιάς - Αλκή: 3-0 (15`, 78` Κόντε, 54` Ελευθερίου)
Εθνικός Αχνας - ΑΠΟΠ/Κινύρας: 0-0
Ανόρθωση - ΕΝΠ: 3-1 (8`, 11`πέν. Λαμπάν, 56` Λαβόρδε - 25`πέν. Ντα Σίλβα)