Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου 2011

Ξέσπασε με τεσσάρα η Ρεάλ

Στην Ρεάλ Σοσιεδάδ ξέσπασε για τις τελευταίες άσχημες εμφανίσεις στο πρωτάθλημα η Ρεάλ Μαδρίτης. Η βασίλισσα επιβλήθηκε με 4-1 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και μείωσε και πάλι στους 7 βαθμούς την διαφορά της από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Πρόσωπο του αγώνα ο Κριστιάνο Ρονάλντο που γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλιά του (05/02) πετυχαίνοντας δύο από τα τέσσερα γκολ των μαδριλένων.

Με τον Αντεμπαγιόρ στην θέση του Μπενζεμά αποφάσισε να παρατάξει το σχήμα του ο Ζοσέ Μουρίνιο, με τους μαδριλένους να παρουσιάζονται καλύτεροι στα επιθετικά τους καθήκοντα. Στο 7ο λεπτό ο Αρμπελόα γέμισε για τον Κακά, με τον βραζιλιάνο να κάνει το 1-0.
Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που με δύο προσωπικά τέρματα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Στο 20` ο πορτογάλος συνδυάστηκε ωραία με τον Κακά, έγινε τελικός αποδέκτης και πλάσαρε τον Μπράβο διπλασιάζοντας τα τέρματα της Ρεάλ.
Το τρίτο γκολ ήρθε στο 42ο λεπτό, όταν ο Οζίλ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ρονάλντο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-0.
Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τέταρτο γκολ στο 53`, αλλά το δοκάρι χάλασε τα σχέδια του Αντεμπαγιόρ.
Εχοντας προβάδισμα τριών τερμάτων, η Ρεάλ κατέβασε ταχύτητα μετά το 60` και επέτρεψε στην Σοσιεδάδ να πλησιάσει τα καρέ της. Σε μία τέτοια φάση, στο 71ο λεπτό, ο Ταμούδο επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Αρμπελόα και κατέληξε στα δίχτυα του Κασίγιας, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 1-3.
Ο,τι δεν κατάφερε ο Αντεμπαγιόρ στο 53`, το πέτυχε δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90`, όταν εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Ντι Μαρία και νίκησε τον Μπράβο, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 και πανηγυρίζοντας το δεύτερο τέρμα του με την φανέλα των μερένχες.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο (05/02)
Αλμερία - Εσπανιόλ: 3-2 (5` Σίλβα, 6` Ούτσε, 18` Μπερναρντέλο - 33` Βερντού, 48` Αλβαρο)
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Σπόρτινγκ Χιχόν: 3-0 (16` Λόπεζ, 27` Τοκέρο, 74` Γιορέντε)
Χετάφε - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 4-1 (19`, 26` Κολούνγκα, 45` Μίκου, 57` Ρίος - 68`πέν. Ρίκι)
Οσασούνα - Μαγιόρκα: 1-1 (8` Φλάνο - 37` Κάστρο)
Σαραγόσα - Ράσινγκ Σανταντέρ: 1-1 (40` Μπουταχάρ - 14` Φερνάντεζ)
Βιγιαρεάλ - Λεβάντε: 0-1 (48` Βάλντο)
Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο Μαδρίτης: 3-0 (17`, 28`, 79` Μέσι)

Κυριακή (06/02)
Σεβίλη - Μάλαγα: 0-0
Ρεάλ Μαδρίτης - Ρεάλ Σοσιεδάδ: 4-1 (7` Κακά, 20`, 42` Ρονάλντο, 88` Αντεμπαγιόρ - 71`αυτ. Αρμπελόα)