Δευτέρα 11 Απριλίου 2011

Η Μίλαν νίκησε με 2-1 την Φιορεντίνα μέσα στο "Αρτέμιο Φράνκι" και παρέμεινε στην κορυφή.

Οι "ροσονέρι" φάνηκε πως θα είχαν εύκολη βραδιά στην Φλωρεντία, καθώς στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη στα τέρματα των Κλάρενς Ζέεντορφ και Αλεσάντρε Πάτο.

Τα τελευταία πάντως λεπτά δεν ήταν και τόσο... άνετα, καθώς ο Χουάν Μανουέλ Βάργκας μείωσε στο 80' και στο 87' αποβλήθηκε ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Ο Σουηδός είδε την κόκκινη κάρτα επειδή έβρισε τον βοηθό διαιτητή, η ομάδα του όμως άντεξε με 10 παίκτες, ενώ τον έφτασε ο Πάτο στα 14 γκολ.

Οι συνθέσεις

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Μπόρουτς, Κομότο, Γκαμπερίνι, Νατάλι (56' Κρόλντρουπ), Πασκουάλ, Ντοναντέλ (63' Μπεχράμι), Μοντολίβο, Βάργκας, Σαντάνα, Λιάιτς (46' Μπαμπακάρ), Τζιλαρντίνο.
ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Γέπες, Τιάγκο Σίλβα, Τζαμπρότα, Φαν Μπόμελ, Φλαμινί, Κέβιν-Πρινς Μπότενγκ (77' Γκατούζο), Ζέεντορφ, Πάτο, Ιμπραχίμοβιτς.