Δευτέρα 11 Απριλίου 2011

Ενα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Premier League έκανε η Αστον Βίλα, που επικράτησε με 1-0 της Νιούκαστλ και σκαρφάλωσε στην 14η θέση με 37 βαθμούς, πέντε περισσότερους από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ιδιαίτερα ορεξάτες. Η Αστον Βίλα ήταν αυτή που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία στο 24ο λεπτό όταν ο Γιανγκ γέμισε για τον Κόλινς που έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0.
Οι γηπεδούχοι είχαν ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε τον Μπεντ σε θέση οφσάιντ.
Οι χωριάτες διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, σε αντίθεση με την Νιούκαστλ, που δεν έδειχνε ικανή να διεκδικήσει το γκολ της ισοφάρισης. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ.