Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Ενα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Serie A έκανε η Μπρέσια, που επικράτησε με 3-1 της Μπολόνια

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και στο 4ο λεπτό ο Χετεμάι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζομπόλι εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Βας και έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.
Η Μπολόνια έδειξε σημάδια ανάκαμψης στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 30` χάρη στο πλασέ του Ντι Βάιο.
Η Μπρέσια ήταν αποφασισμένη για την νίκη και πίεσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο 65` ο Καράτσιολο κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του, όταν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ακάρντι, και διαμόρφωσε το 3-1, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.