Σάββατο 30 Ιουλίου 2011

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις στην μεγάλη κατηγορία του βελγικού πρωταθλήματος η νεοφώτιστη Λέουβεν που νίκησε 2-1 την Άντερλεχτ στην πρεμιέρα

Έκπληξη με το «καλημέρα»

Η Άντερλεχτ δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και ξεκίνησε με γκέλα τη νέα σεζόν αν και έχει λόγο για να τα βάζει με την τύχη της. Ο Λουκάκου μπορεί να έχασε πέναλτι στο 12ο λεπτό και να είδε τον Οντόι να αποβάλλεται στο 34ο, ωστόσο στο 36΄ κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να βάλει την ομάδα του μπροστά στομ σκορ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως, οι φιλοξενούμενοι έριξαν την απόδοσή της και έδωσαν την ευκαιρία στην Λέουβεν να μπει για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης ειδικά μετά το 1-1 στο 52ο λεπτό που έγινε με αυτογκόλ του Σάμουελ.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι αυτό θα είναι το τελικό αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τη νίκη στο 91’ χάρη σε γκολ του Αμόα. Με αυτόν τον τρόπο η επιστροφή της στη Jupiler League στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.