Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2011

Χόρτασε το μάτι μας ποδόσφαιρο στο Μεστάγια, όπου οι δύο πιο φορμαρισμένες -αυτή τη στιγμή- ομάδες της Primera Division, Βαλένθια και Μπαρτσελόνα, έμειναν ισόπαλες με 2-2

Το σκορ άνοιξε στο 12` με αυτογκόλ ο Αμπιντάλ, με τη Βαλένθια να παίζει στα ίσα από τα πρώτα λεπτά τους μπλαουγκράνα, που εμφανίστηκαν με αλλαγές στο αρχικό σχήμα από τον Γκουαρντιόλα.
Η Μπαρτσελόνα απάντησε άμεσα στο 14` με τον Πέδρο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 2-1, μετά το γκολ του Πάμπλο Ερνάντεθ στο 23`.

Μέχρι την ισοφάριση του Φάμπρεγας στο 77` και οι δύο ομάδες έχασαν τα... άχαστα και πραγματικά αποτελεί μυστήριο πώς αυτό το ματς δεν έληξε με ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

Αν συνυπολογίσουμε και τη νέα γκέλα της Ρεάλ (ισοπαλία με Σανταντέρ), αυτό το 2-2 μάλλον δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες, αν και απέδειξε πως η Βαλένθια βρίσκεται σε καταπληκτική κατάσταση στην αρχή της φετινής Primera.

Βαλένθια (Εμερι): Γκουαϊτα, Μιγκέλ, Ραμί, Βίκτορ Ρουίθ, Ματιέ (73` Πιάτι), Αλμπέλδα (46` Τίνο), Μπανέγκα, Πάμπλο Ερνάντεθ, Κανάλες (69` Γιονάς), Αλμπα, Σολδάδο
Μπαρτσελόνα (Γκουαρντιόλα): Βλαδές, Μασεράνο, Πουγιόλ (63` Τιάγκο), Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Κεϊτά (57` Κορέια), Τσάβι, Φάμπρεγας, Αλβες, Πέρδο (57` Βίγια), Μέσι