Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Εντυπωσιακή στο 2ο ημίχρονο η Λιλ νίκησε με 3-0 την Νανσί στο "Μετροπόλ" και ξέφυγε με 4 βαθμούς διαφορά στην κορυφή

Η αναμέτρηση ήταν εξ αναβολής για την 18η αγωνιστική και πλέον με 20 ματς όλοι οι πρωτοπόροι, η Λιλ έχει 38 βαθμούς, από 34 Παρί, Ρεν και Λιόν και 32 η Μαρσέιγ.

Το σκορ άνοιξε ο Ζερβινιό στο 47', μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Εντέν Αζάρ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ζερβινιό με το 2ο γκολ του στο 61', φτάνοντας τα 10 τέρματα φέτος.

ΛΙΛ: Λαντρό, Ντεμπουσί, Ραμί, Σεντιού, Μπεριά, Μαβουμπά, Μπαλμόν, Γιοάν Καμπάγ (66' Ομπράνιακ), Ζερβινιό (73' Ντε Μέλο), Αζάρ (76' Φρο), Μουσά Σο.
ΝΑΝΣΙ: Γκρεγκορινί, Κρετιέν, Αντρέ Λουΐζ, Σαμί, Αϊνταρά, Μπερενγκέρ (52' Γκαβανόν), Ν'Ντιάγ (53' Ν'Γκουεμό), Ντιακιτέ, Μπρισόν, Φερέ (53' Μπακάρ), Γιουσούφ Χαντζί.