Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Ισοπαλία για Κολονία

Στο 1-1 έμεινε η Κολονία με την Καϊζερσλάουτερν στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 18η αγωνιστική της Bundesliga, και παραμένει στην ζώνη του υποβιβασμού.

Η Κολονία, αν και είχε αρκετές απουσίες λόγω της... επέλασης του ιού Η1Ν1 στα αποδυτήριά της, μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο μέρος και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 29ο λεπτό ο Ποντόλσκι σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ήταν πιο τυχερός και έγραψε το 1-0.
Στο 43` ήταν η σειρά του Πετίτ να στείλει την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 2-0, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Λάκιτς είχε αποβληθεί με κόκκινη κάρττα
Στην επανάληψη, η Καϊζερσλάουτερν, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ανέβασε την απόδοσή της και πέτυχε την ισοφάριση στο 51ο λεπτό, με τον Μόραβεκ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ντικ δεν μπόρεσε να κάνει το 2-1, καθώς το δοκάρι του χάλασε τα σχέδια.
Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης με τις δύο ομάδες να αρκούνται στον βαθμό της ισοπαλίας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (14/01)
Μπάγερ Λεβερκούζεν - Μπορούσια Ντόρτμουντ: 1-3 (80` Κίσλινγκ - 49`, 53` Γκρόσκροϊτζ, 55` Γκέτζε)
Σάββατο (15/01)
Στουτγκάρδη - Μάιντς: 1-0 (79` Χάρνικ)
Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου: 1-1 (86` Ρίτερ - 7` Μίλερ)
Βέρντερ Βρέμης - Χόφενχαϊμ: 2-1 (36` Πιζάρο, 90`+2` Φρινγκς - 87` Βούκενιτς)
Νυρεμβέργη - Γκλάντμπαχ: 0-1 (8` Νεουστάντερ)
Ζανκτ Πάουλι - Φράιμπουργκ: 2-2 (13` Εμπερς, 68` Ασαμόα - 61`, 75` Σισέ)
Σάλκε - Αμβούργο: 0-1 (53` Φαν Νίστελροϊ)
Κυριακή (16/01)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Ανόβερο: 0-3 (15` Αμπντελάουε, 21` Σκουλτζ, 89` Για Κόναν)
Καϊζερσλάουτερν - Κολονία: 1-1 (50` Μοράβεκ - 29` Ποντόλσκι)