Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Απλά δεν έχασε η Λίβερπουλ

Η Έβερτον έκανε ανατροπή μέσα στο "Άνφιλντ", αλλά η Λίβερπουλ κατάφερε τουλάχιστον να μην χάσει και στο τρίτο ματς του Νταλγκλίς, με τον Κάιτ να ισοφαρίζει με πέναλτι για το τελικό 2-2

Οι "κόκκινοι" προηγήθηκαν με τον Ραούλ Μεϊρέλες στο 28', μετά από διπλή απόκρουση του Χάουρντ σε προσπάθειες του Κάιτ, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους γηπεδούχους.

Μόλις στο πρώτο λεπτό κέρδισε κόρνερ η Έβερτον και έφτασε στην ισοφάριση με τον Ντιστέν, ενώ στο 52' ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Μπέκφορντ με κοντινό πλασέ, μετά εξαιρετική συνεργασία των Όσμαν και Ανιτσέμπε.

Ο Ντιρκ Κάιτ ισοφάρισε για το τελικό 2-2 στο 68' με εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μάξι Ροντρίγκες από τον Χάουαρντ, φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παίκτες της Έβερτον.

Οι συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Κέλι, Σκρτελ, Άγκερ (46' Κυργιάκος), Γκλεν Τζόνσον, Λούκας, Σπίρινγκ, Ραούλ Μεϊρέλες, Μάξι Ροντρίγκες, Κάιτ, Τόρες.
ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Φιλ Νέβιλ, Χάιτινχα, Ντιστέν, Μπέινς, Κόουλμαν, Όσμαν, Αρτέτα, Φελαϊνί, Μπέκφορντ, Ανιτσέμπε.