Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Σταμάτησε την Παλέρμο η Κάλιαρι

Σημαντικό έδαφος στην διεκδίκηση μίας εκ των θέσεων που οδηγούν στο Champions League έχασε η Παλέρμο, που γνώρισε την ήττα με 1-3 από την Κάλιαρι στο Σαν Ελία, με την ομάδα της Σαρδηνίας να σκαρφαλώνει στην 9η θέση.

Αν και η Παλέρμο καιγόταν για το τρίποντο για να μπει στην κορυφαία τετράδα, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο δυνατοί στο πρώτο μέρος και ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Μάτρι. Στο 47ο λεπτό ο Νοτσερίνο με αυτογκόλ έκανε δώρο στην Κάλιαρι το δεύτερο τέρμα της.
Τρία λεπτά αργότερα ο Παστόρε μείωσε σε 1-2, αναπτερώνοντας τις ελπίδες των φιλοξενουμένων, αλλά στο 55` ο Μπιοντίνι αύξησε εκ νέου την διαφορά των τερμάτων, γράφοντας το 3-1.
Οι σικελοί δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο στα λεπτά που ακολούθησαν και έφυγαν με άδεια χέρια από το Σαν Ελία.