Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Ισόπαλο το ντέρμπι του Μπέρμιγχαμ

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του Μπέρμιγχαμ, με την ομώνυμη ομάδα και την Αστον Βίλα να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στο Σεντ Αντριους. Ιδιο σκορ και στην αναμέτρηση της Σάντερλαντ με την Νιούκαστλ, με τον Γκίαν να χαρίζει στις μαυρόγατες τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ισόπαλο το ντέρμπι
Ισόπαλες αναδείχθηκαν Αστον Βίλα και Μπέρμιγχαμ στο ντέρμπι της πόλης και αμφότερες έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολλές φάσεις και αρκετές δυνατές μονομαχίες είχε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες αλλά να μην μπορούν να τις μετατρέψουν σε γκολ. Η Βίλα στάθηκε πιο άτυχη με το δοκάρι να χαλάει δύο φορές τα σχέδιά της, στο 8ο λεπτό με τον Αγκμπονλαχόρ και στο 23` με τον Κλαρκ. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν δόθηκε στο 38` για χέρι  του Γουόκερ.
Η Μπέρμιγχαμ μπήκε με το δεξί στην επανάληψη, καθώς άνοιξε το σκορ στο 49` με τον Τζόνσον. Στη συνέχεια οι χωριάτες πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 73ο λεπτό με τον Κόλινς, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:
Σάββατο (15/01)
Τσέλσι - Μπλάκμπερν: 2-0 (57` Ιβάνοβιτς, 76` Ανελκά)
Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς: 4-3 (40` Κ. Τουρέ, 49`, 66` Τέβεζ, 54`Γ. Τουρέ - 12` Μιλίγιας, 68`πέν. Ντόιλ, 86` Ζούμπαρ)
Στόουκ Σίτι - Μπόλτον: 2-0 (37` Χινγκιμπόθαμ, 63`πέν. Εθέρινγκτον)
Γουέστ Μπρομ - Μπλάκπουλ: 3-2 (37`, 87` Οντεμβίνγκιε, 52` Μόρισον - 11` Βάουγκαν, 80` Τέιλορ-Φλέτσερ)
Γουίγκαν - Φούλαμ: 1-1 (57` Ρονταλέγκα - 85` Τζόνσον)
Γουέστ Χαμ - Αρσεναλ: 0-3 (13' Φαν Πέρσι, 41' Γουόλκοτ, 76' Φαν Πέρσι)