Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2011

Αντερλεχτ - Αγιαξ: 0-3

Αντερλεχτ - Αγιαξ: 0-3 (32` Αλντερβέιρελντ, 59` Ερικσεν, 67` Ελ Χαμνταουί)

Αγκαλιά με την πρόκριση στην φάση των 16 βρίσκεται ο Αγιαξ, μετά την εκτός έδρας νίκη του με 3-0 επί της Αντερλεχτ, που του δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο Αμστερνταμ.
Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά, αλλά η υπεροχή τους στον αγωνιστικό χώρο κράτησε μέχρι το 32ο λεπτό, όταν και δέχθηκαν το πρώτο γκολ. Στο σημείο εκείνο ο Αλντερβέιρελντ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.
Η Αντερλεχτ έψαξε την απάντηση μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 55` όταν ο Βασιλέφσκι αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν συγχωρούν τέτοια λάθη και τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Ερικσεν εκμεταλλεύθηκε την βαθιά μπαλιά του Αλντερβέιρελντ, πέρασε τον Προτό και έγραψε το 2-0.
Την νίκη του Αίαντα σφράγισε στο 67` ο Ελ Χαμνταουί, που βρέθηκε μόνος απέναντι στον γκολκίπερ της Αντερλεχτ, τον πλάσαρε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.