Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2011

Μπεσίκτας - Ντιναμό Κιέβου: 1-4

Μπεσίκτας - Ντιναμό Κιέβου: 1-4 (37` Κουαρέσμα - 27` Βουκόγιεβιτς, 50` Σεφτσένκο, 56` Γιουσούφ, 90`πέν. Γκούσεφ)

Μόνο αν αυτοκτονήσει στον επαναληπτικό του Κιέβου θα χάσει το εισιτήριο για τους 16 του Europa League η Ντιναμό, μετά την μεγάλη νίκη της με 4-1 επί της Μπεσίκτας.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Βουκόγιεβιτς, για να έρθει η απάντηση της Μπεσίκτας δέκα λεπτά αργότερα με τον Κουαρέσμα.
Στην συνέχεια, όμως, μίλησε η κλάση του Σεφτσένκο, που πήρε την Ντιναμό από το χέρι και την οδήγησε στην ανατροπή. Ο μεγάλος ουκρανός άσος έκανε το 2-1 με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στο 50ο λεπτό, ενώ και το τρίτο γκολ προήλθε από εκείνον. Ηταν το 56ο λεπτό όταν από γύρισμα του Σεφτσένκο ο Γκούσεφ έπιασε την κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Γιουσούφ έγραψε το 3-1. Το τελικό 4-1 έγραψε ο Γκούσεφ στο 90` με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.