Σάββατο 9 Απριλίου 2011

"Χρυσή" αλλαγή για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης ο Μάρτιν Φένιν, ο οποίος σκόραρε στο 83ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 με τη Βέρντερ Βρέμης

Μετά από ένα "φτωχό" πρώτο ημίχρονο, η Βέρντερ προηγήθηκε στο 58ο λεπτό χάρη σε ένα αυτογκόλ του Άλτιντοπ, με τον Βάγκνερ όμως να κάνει επιθετικό φάουλ στον Τούρκο, το οποίο δεν καταλογίστηκε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φάνης Γκέκας έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες να ισοφαρίσει για την ομάδα του. Βρέθηκε και τις δύο φορές μόνος του απέναντι από τον Βίζε, αλλά αντί να σημαδέψει κάποια γωνία, προτίμησε να σουτάρει πάνω στον Γερμανό τερματοφύλακα.

Τη λύση τελικά στους γηπεδούχους έδωσε ο Μάρτιν Φένιν, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 70'. Ο Τσέχος νίκησε τον Βίζε με ωραία κεφαλιά-ψαράκι στο 83ο λεπτό, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Πέραν του Γκέκα, βασικός για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήταν και ο Γιώργος Τζαβέλλας, ο οποίος όμως αντικαταστάθηκε στο 70ό λεπτό από τον Κέλερ.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Φέρμαν, Γιούνγκ, Φραντζ, Ρους, Τζαβέλλας (70' Κέλερ), Σβέγκλερ, Ρόντε (75' Κάιο), Κίτελ, Μάιερ (70' Φένιν), Άλτιντοπ, Γκέκας

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Βίζε, Φριτς, Μερτεζάκερ, Πάσανεν, Σιλβέστρ, Φρινγκς, Ουέσλεϊ, Μπορόβσκι (82' Μπαργκφρέντε), Μαρίν, Άβντιτς (26' Πισάρο), Βάγκνερ